List opłatkowy Proboszcza Parafii na 2018 rok

Kochani Parafianie!

Po raz kolejny oczekujemy na Boże Narodzenie. Wokół nas w ciągu mijającego roku tylu znajomych odeszło z tego świata. Dla wielu puste miejsce przy stole nabierze bardziej dosłownego znaczenia.
Wkrótce ponownie zasiądziemy do stołu wigilijnego. Dla każdego z nas wigilia będzie nieco inna, bo żyjemy w różnych realiach. Najtrudniej będzie Wam, którzy jesteście schorowani, czasami bez nadziei wyzdrowienia, cierpiący, samotni i bezradni wobec życia. Zdaję sobie sprawę z tego, że bywają dni, w których mrok i bezsilność wypełnia Wasze serce. Gdyby nie było Boga, Tego właśnie, który jest Światłością Świata i jak biedak narodził się w betlejemskim żłobie, życie nie miałoby sensu. Sensu nie miałaby Wasza samotność i Wasze cierpienie. Ale On istnieje, i kocha Was oraz potrzebuje takimi, jakimi teraz jesteście. Gdyby Was nie potrzebował tutaj na ziemi, zabrałby Was z tego świata. Wbrew sądom ludzkim jesteście najlepszą cząstką tego świata i jesteście ważni.

Pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność wszystkim tym, którzy razem z Chrystusem dźwigają krzyż za grzechy innych, tym którzy mówią pacierz za tych, którzy się nie modlą, proszą o miłosierdzie Boże, dla tych, którzy depczą świętości i profanują sakramenty.

Moi Kochani z okazji świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam spokoju, ulgi w cierpieniu, światła i nadziei w sercu, odwiedzin najbliższych i znajomych, ale przede wszystkim wiary, która góry przenosi. Miejcie nadzieję i wiarę, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.

W tym miejscu pragnę Wam gorąco podziękować za modlitwy w intencji nas księży i całej parafii oraz za wszelkie ofiary, dzięki którym udało się zrealizować wiele wspólnych dzieł. Jak wiecie jestem proboszczem w Kisielicach ponad dwa lata. W tym czasie dzięki Waszej ofiarności i zaangażowaniu udało się całkowicie wyremontować i ozłocić tabernakulum, nabyć nową kamienną ambonkę, wymienić oświetlenie prezbiterium oraz je odmalować, odnowić krzyż w ołtarzu głównym oraz z racji tegorocznych Misji Świętych odnowiliśmy gruntownie Krzyż Misyjny. Została odrestaurowana chrzcielnica i podstawa pod paschał oraz świecznik, zakupiliśmy wiele niezbędnych dodatków liturgicznych. Dzięki Włodarzom naszego miasta możemy cieszyć się wspaniałym ołtarzem na cmentarzu. Cieszy niezmiernie kapitalny remont salki parafialnej która stała się miejscem, tętniącym życiem, kapitalny remont kancelarii parafialnej oraz pomieszczenia przed nią. Dużą inwestycją było poradzenie sobie z robakiem który zaatakował nasze ławki. Dzięki zaangażowaniu wielu osób (Strażaków, Przedsiębiorstwu Komunalnemu, Panom którzy poświęcili swój własny czas i wysiłek — Wielkie Bóg Zapłać) udało nam się całkowicie odnowić ławki dzięki czemu powinny posłużyć jeszcze wiele lat. Dodatkowo udało się zdobyć ławki do kaplicy w Łodygowie. Po wielu miesiącach (właściwie latach) gromadzenia dokumentów, projektów, ekspertyz oraz dokumentacji złożyliśmy podania o dofinansowanie remontu schodów oraz wieży. Rozstrzygnięcie ma nastąpić w styczniu i jeśli byłoby pozytywne to zaplanowane prace rozpoczęłyby się w kwietniu. Proszę o modlitwę w tej intencji oraz za całą naszą Parafię. Obecnie trwają prace remontowe Kaplicy w Łodygowie oraz jest przygotowywany przez firmę z trójmiasta projekt ogrzewania naszej świątyni.

W tym miejscu Wyrażam głęboką wdzięczność wszystkim instytucjom Naszego Miasta za życzliwość oraz pomoc dla Naszej Wspólnoty parafialnej ( Włodarzom miasta, Strażakom, Policji, Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych, Dyrekcjom naszych kisielickich szkół).
Wyrażamy także wdzięczność za ofiary, które składacie w niedzielę oraz te które zostaną przez Was złożone podczas tzw. Kolędy a które są przeznaczone na potrzeby Naszej Parafii. To dzięki Wam można było zrealizować powyższe inwestycje i będziemy razem mogli zrealizować następne.

Po Świętach wyruszymy z Ks. Tadeuszem na kolędę czyli wizytę (nie wizytację !!!) duszpasterską. Będzie to okazja do dzielenia się naszą wspólną troską o życie parafialne. Jako Wasi duszpasterze przychodzimy z ewangelicznym przesłaniem: „Zbliżyło się do Was Królestwo Boże, nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. To uniwersalne przesłanie Jezusa, przekazane Jego uczniom, stanowi także dla nas, duszpasterzy, nakaz aktywnego zaangażowania w zwiastowanie ewangelicznego orędzia w każdym Waszym domu. Jest to także przesłanie skierowane do każdego chrześcijanina, który przez chrzest przyjął na siebie obowiązek głoszenia Ewangelii i życia zgodnie z jej duchem. Taki jest również cel nowej ewangelizacji: uczynić ponownie źródłem życia naukę Jezusa Chrystusa.

Nawet jeśli nie przychodzicie regularnie na Mszę świętą niedzielną lub oddaliliście się od Kościoła, pamiętajcie, że jest Ktoś, Kto Was nieustannie oczekuje, Komu na Was bardzo zależy i Was poszukuje. Jako duszpasterze zapewniamy Was, że należycie niezmiennie do naszej rodziny parafialnej i dlatego z tęsknotą czekamy na Was każdą niedzielę.

Drodzy Parafianie naszym wielkim pragnieniem jest by Nasz kościół „Nasza Wspólnota było miejscem do którego się tęskni i którym każdy czuje się u siebie. By to miejsce nie było traktowane jak market sprzedaży sakramentów lecz był Domem Modlitwy. Wasza aktywność w życiu religijnym i parafialnym ma służyć apostolstwu i ewangelizacji, a więc zbliżeniu do Chrystusa każdego kto pozostaje poza Kościołem.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy wraz z Ks. Tadeuszem Wszystkim najserdeczniejsze życzenia: bliskiego i serdecznego spotkania z Nowonarodzonym Jezusem. Niech światło zaczerpnięte z betlejemskiej stajenki rozprasza ciemności i mrok, a Boże Dziecię przywraca wiarę i wlewa do naszych serc nadzieję, pokój I radość oraz obdarza wszelkimi łaskami w każdym dniu nadchodzącego Nowego 2019 Roku

Szczęść Boże!

Ks. Damian Nyk SAC
Wasz Proboszcz