OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 22.03.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 22.03.2020 r.

 1. Tą niedzielą nie rozpoczynamy w naszej parafii rekolekcji parafialnych,
  bo według wskazań ks. Biskupa Jacak Jezierskiego Ordynariusza naszej
  diecezji w związku z epidemią koronawirusa w Polsce i na świecie,
  odwołane są wszystkie rekolekcje. Czekamy na inne ważne dla nas
  wszystkich wskazania, dotyczące spowiedzi wielkanocnej i całego naszego
  przygotowania do Świąt Wielkanocnych. O wszystkich postanowieniach i
  ustaleniach, będziemy informowali parafian na bieżąco.
 2. W związku ze stanem epidemii w naszym kraju nadal obowiązują wytyczne i postanowienia Księdza Biskupa Elbląskiego, a przede wszystkim dyspensa od udziału w niedzielnej Mszy św.

 Dla dobra własnego i bliźnich należy w najbliższe niedziele pozostać w domu, rezygnując z udziału we Mszy św. W aktualnej sytuacji jest to moralny obowiązek. Korzystajmy z transmisji telewizyjnych, radiowych oraz internetowych Mszy św. i nabożeństw.
 Kościoły pozostają otwarte. Msze św. są odprawiane tylko dla małych grup, maksymalnie do 50 osób.
 Koronawirus rozchodzi się drogą kropelkową, dlatego wciąż zachęcamy do przyjmowania Komunii św. na rękę, na co zezwala prawo Kościoła w Polsce. Wyciągamy lewą otwartą dłoń. Kapłan lub szafarz kładzie na nią Komunię św.  Wówczas prawą dłonią bierzemy Ciało Pańskie do ust, spożywamy na miejscu i dopiero odchodzimy [To ogłoszenie należy przekazać wiernym na każdej Mszy przed Komunią św. wraz z informacją, że najpierw podchodzą osoby  przyjmujące komunię na rękę, a potem do ust].
 W przypadku pogrzebu stosujemy się do obowiązujących przepisów sanitarnych.
 W środę przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a jednocześnie Dzień Świętości Życia oraz 28. rocznica powstania diecezji elbląskiej. W czasie Mszy św. o godz. 18.00 będziemy mogli podjąć kolejną duchową adopcję dziecka  poczętego. Wszystkich chętnych do podjęcia adopcji w tym dniu prosimy o przyniesienie świec na tę Mszę św. Jest to również Święto patronalne naszej Prowincji Zwiastowania Pańskiego, do której przynależą księża pracujący w naszej parafii, oraz w Goryniu i Łęgowie. Ogarniamy wszystkich naszą modlitwą, ale prosimy również o Światło Ducha Św. dla nowego Zarządu tej Prowincji, który dzisiaj oficjalnie rozpoczyna swoje urzędowanie z nowym Prowincjałem.

 

3. Jak ogłaszaliśmy do skaebonki pod chórem zbieramy ofiary na kwiaty do Bożego Grobu. Można też składać ofiary w zakrystii.

4. Mimo wszelkich ograniczeń i trudności to zapraszamy na nabożeństwa Drogi Krzyżowej w piątek: dla dorosłych z Komunią Św. o godz. 10. 30 i o godz. 17. 30; nie ma Drogi Krzyżowej dla dzieci i nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę.

5. Mamy teraz dużo czasu, dlatego zachęcamy do sięgania i czytania katolickiej książki i prasy: Jest z poprzedniego tygodnia, bo w tym nie był przygotowany, GOŚĆ NIEDZIELNY, w którym min o tym czy można przyjmować Komunię św. na rękę, a także kolejna odsłona cyklu wielkopostnego z prymasem Wyszyńskim, oraz co decyduje o tym, czy Polacy mają dzieci. Jest również dla najmłodszych MAŁY GOŚĆ NIEDZIELNY.  Najnowsze e-wydanie „Gościa Niedzielnego” można pobrać za darmo ze strony internetowej diecezji. Wraz z dodatkami diecezjalnymi – jest ono również dostępne w formacie PDF – do ściągnięcia i wydrukowania w domu – w sklepie internetowym „Gościa Niedzielnego” (cena 3 zł).

 Oddając się Bogu w opiekę i Jego miłosierdziu, prośmy o Boże
błogosławieństwo na ten wyjątkowy czas.

Duszpasterze