OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 29.03.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 29.03.2020 r.

 

  1. Przypominamy, że od dn. 25 marca br. zgodnie z państwowymi przepisami sanitarnymi oraz wskazaniami Biskupa Elbląskiego każde zgromadzenie liturgiczne [Msza św., pogrzeb] nie może przekroczyć pięciu osób, nie licząc księdza i obsługi.
  2. Biskup przedłużył też dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. do 11 kwietnia. Poleca, aby dla dobra własnego i bliskich przez czas epidemii modlić się i pozostawać w domu. Korzystajmy więc z transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych Mszy św. i nabożeństw.
  3. Może okazać się niemożliwą spowiedź przed Wielkanocą. Obowiązek ten trzeba będzie odłożyć na później, gdy minie zagrożenie epidemią. W sytuacji granicznej, zagrożenia chorobą lub śmiercią, gdy nie ma możliwości spowiedzi, należy wzbudzić żal za grzechy, motywowany miłością i szacunkiem wobec Boga. Taki żal, zwany doskonałym, gładzi wszystkie grzechy. Później jednak grzechy należy wyznać podczas spowiedzi.
  4. Mimo, że w bardzo ograniczonej liczbie, to jednak będziemy celebrowali Liturgię Wielkiego Tygodnia, a korzystając z obecnych możliwości, to w tym tygodniu montujemy w naszym kościele kamery i będziemy mogli uczestniczyć w liturgii przez Internet. Może nie taki jak zawsze, ale będzie również Grób Pański, dlatego można składać ofiary do puszki, pod chórem, która przeznaczone zostaną  na kwiaty do Bożego Grobu. Za otwartość i wszelkie złożone ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
  5. Mimo wszelkich ograniczeń i trudności to są na nabożeństwa Drogi Krzyżowej w piątek: dla dorosłych z Komunią Św. o godz. 10. 30 i o godz. 17. 30; nie ma Drogi Krzyżowej dla dzieci i nabożeństwa Gorzkich Żali w niedzielę.
  6. W tym tygodniu będziemy przeżywali pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca i pierwszą sobotę miesiąca. W czwartek modlimy się o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Jak zawsze po Mszy św. o godz. 18.00 jest Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 20.00. W piątek o godz. 15. 00 w Godzinie Miłosierdzia nabożeństwo z koronkę do Bożego Miłosierdzia. Nie będzie spowiedzi i Mszy św. dla dzieci, oraz spotkania młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Nie będzie także tradycyjnej Drogi Krzyżowej ulicami naszego miasta, którą odprawialiśmy zawsze przed niedzielą Palmową. W związku z zaistniałą sytuacją, kiedy wszyscy według zaleceń służb powinniśmy zostać w domach i nie narażać szczególnie osób starszych i chory, po licznych telefonach i obawie bliskich, postanowiliśmy, że nie odwiedzimy chorych z komunią św. w ten pierwszy piątek miesiąca.
  7. W pierwszą sobotę miesiąca odprawimy nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Pannie po Mszy św. o godz. 8.00.
  8. Nie ma papierowego wydania „GOŚCIA NIEDZIELNEGO”, ale jest najnowsze e-wydanie „, które można pobrać ze strony internetowej diecezji. Wraz z dodatkami diecezjalnymi – jest ono również dostępne w formacie PDF – do ściągnięcia i wydrukowania w domu – w sklepie internetowym „Gościa Niedzielnego” (cena 3 zł).

 

Zbliżamy się do przeżywania najważniejszych tajemnic naszej wiary, w obliczu zmagania się świata i Polski z epidemią, prośmy o silną wiarę i niezachwianą nadzieję, bo po męce i cierpieniu przychodzi zmartwychwstanie.

Niech Pan nas prowadzi i nam błogosławi.

 

Duszpasterze