OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NIEDZIELA PALMOWA – 05.04.2020 r.

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Wielki Tydzień, dlatego mimo wszelkich ograniczeń zapraszamy do aktywnego przeżycia Triduum Paschalnego – uroczystości Wielkiego Czwartku, Piątku i Wigilii Paschalnej. Dalej obowiązuje zakaz, który ogranicza obecność wiernych w kościele (oprócz służby liturgicznej), do pięciu osób, dlatego zamontowaliśmy w naszej świątyni kamerę, dzięki której można uczestniczyć w liturgii m.in. Triduum Paschalnego i Wielkanocy z naszego kościoła – online – przez Internet. Łączymy się przez naszą parafialną stronę internetową, na której zamieszczone są również wszystkie szczegółowe informacje dotyczące przeżywania tych najbliższych dni, oraz
m.in. życzenia dla Parafian. W związku z tymi ograniczeniami, Liturgię Wielkiego Tygodnia – Czwartku, Piątku i Soboty, będziemy sprawowali bez  obecności wiernych, tylko w asyście służby liturgicznej i pięciu wybranych wiernych. Tę niespotykaną i niezwykle trudną decyzję podjęliśmy po konsultacji i wskazaniach z Kurii Biskupiej
i księży z dekanatu, aby nie tworzyć precedensów i nie doprowadzać do sytuacji, kiedy trzeba by kogoś z kościoła
wypraszać. Mamy również sygnały, że są zgłaszane sytuacje, kiedy liczba wiernych przekracza określony limit i wtedy wszyscy są karani mandatami. Dlatego prośba, aby łączyć się internetowo, albo korzystać z innych mediów; a my modlimy się i wierzymy, że doczekamy czasu, kiedy będziemy mogli w zdrowiu i ze spokojem sprawować i  uczestniczyć w liturgii w naszym kościele.

2. WIELKI CZWARTEK: Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Jest to dzień ustanowienia Eucharystii i sakramentu Kapłaństwa. Po liturgii nie ma przeniesienia Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia i nie ma adoracji, bo Pan Jezus zostaje w tabernakulum.

3. WIELKI PIĄTEK: w tym dniu Kościół nie sprawuje Mszy św. Liturgię rozpoczniemy o godz. 18.00. W centrum liturgii jest KRZYŻ. Pozostając w domach, szczególnie w tym dniu wyeksponujmy KRZYŻ, KTÓRY MOŻE TOWARZYSZY NAM PRZEZ CAŁE NASZE ŻYCIE, A ŁĄCZĄC SIĘ W DUCHU WIARY, TEN WŁAŚNIE KRZYŻ ADORUJMY W NASZYCH DOMACH. Tego dnia również nie ma adoracji Najświętszego Sakramentu przy grobie, bo Pan Jezus zostaje przeniesiony do tabernakulum. Przypominamy, że obowiązuje nas post ścisły – nie spożywamy
pokarmów mięsnych i jemy tylko raz do syta.

4. WIELKA SOBOTA: liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 20.00. Nie ma tradycyjnego poświęcenia pokarmów, ale według wskazań liturgistów, przygotowany koszyk ze święconką, można poświęcić w domu, przed śniadaniem wielkanocnym. Najlepiej jak uczyni to głowa rodziny. Formułę modlitwy można znaleźć m.in. na stronie Episkopatu Polski.

5. W związku tymi wszystkimi ograniczeniami, nie można przeprowadzić procesji, dlatego nie będzie również Mszy Św.  Rezurekcyjnej. Zatem pierwsza Msza Św. w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, zostanie odprawiona o godz. 8.00.

6. Przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego, od Wielkiego Piątku codziennie o godz. 18.00 będzie nowenna.

7. Swoją wdzięczność wyrażamy wszystkim, którzy wspierają nas ofiarą, życzliwością i każdym dobrym gestem. Bóg zapłać!

 Prośmy Chrystusa, aby w tych najważniejszych Dniach w Roku przewodził nam i nas błogosławił, oraz chronił od powietrza, ognia i wojny… .

Duszpasterze